Odnawialne źródła energii stają się coraz częstszą formą zasilania wielu domów w Całej Polsce. Za ich sukces odpowiada uniezależnienie się od krajowych dostawców prądu oraz zmniejszenie wartości regularnych wydatków. Szczególną popularnością cieszy się energia wytwarzana przez panele słoneczne, a fraza: fotowoltaika koszty jest wyszukiwana przez licznych użytkowników internetu. Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Jakie opłaty należy wliczyć w samodzielną instalację fotowoltaiki?

Zalety fotowoltaiki

Właściciele nieruchomości cenią sobie odnawialne źródła energii, które umożliwiają łatwe zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd, a nawet zwrócenie kosztów ich montażu. Niepodważalnym atutem paneli słonecznych jest fakt, iż znacznie podwyższają one wartość domu i w razie takiej potrzeby pozwalają na jego szybką sprzedaż. Jest to również ekologiczne rozwiązanie, które w znaczącym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska, co przekonuje do siebie wielu zwolenników ekologii. Nie można również zapomnieć o najważniejszym aspekcie, jakim są koszty fotowoltaiki (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji). Dzięki dostępności licznych programów i dotacji można zredukować opłaty związane z jej montażem oraz zakupem odpowiedniego systemu.

Od czego zależy cena paneli słonecznych?

Wstępne szacunki na podstawie dotychczasowych instalacji OZE pokazują, że jej koszt zaczyna się od około 20 tysięcy złotych dla domów jednorodzinnych. Jest to wartość przybliżona, dlatego też warto zaopatrzyć się w taką kwotę pieniędzy, by móc realnie planować założenie fotowoltaiki. Jej wartość jest zależna od wielu czynników, do których można zaliczyć:

  • lokalizację paneli – grunt lub dach budynku,
  • powierzchnię oraz kierunek nachylenia dachu,
  • zacienienie w obrębie przyszłego systemu, 
  • ilość zużytego prądu dla danego gospodarstwa domowego,
  • ilość i moc instalowanych paneli słonecznych.

Najlepszym rozwiązaniem jest dobór paneli do mocy pobieranego prądu. Przeważnie fachowcy zajmujący się tego typu usługami pomogą w zakupie właściwych systemów wraz z ich kompleksowym podłączeniem.

Fotowoltaika – koszty całkowite

Po obliczeniu ilości potrzebnych paneli oraz ich zakupieniu można przystąpić do wyposażenia się w falownik, który będzie służył do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny. Jego cena może wynosić od 1500 do nawet 11 000 zł. Dodatkowo potrzebny może okazać się stelaż do paneli. Za jego jedną sztukę trzeba spodziewać się opłaty w wysokości 1000 zł. Oprócz tego należy pamiętać o zatrudnieniu profesjonalnej firmy zajmującej się podłączeniem wszystkich elementów. Można założyć, że wydatek ten waha się w granicach od 4000 do 36 000 zł. Tak obszerne szacunki wynikają z powierzchni posiadanego dachu oraz ilości mocowanych elementów.

Internetowe kalkulatory

Wraz z rozpowszechnieniem się fotowoltaiki w sieci pojawiły się kalkulatory, które pozwalają na szybkie sporządzenie kosztów inwestycji w wybranej lokalizacji. Jest to niewątpliwe udogodnienie dla wielu osób, które nie mają czasu na samodzielne wyliczenie ceny montażu paneli słonecznych. Wiele z tych stron umożliwia również znalezienie ofert wykwalifikowanych firm montażowych. Przed przystąpieniem do wykonania systemu we własnym domu warto też zainteresować się dopłatami realizowanymi w swoim mieście. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zwrot kosztów związanych z budową ekologicznych źródeł energii.