Samochody z napędem elektrycznym są coraz bardziej popularne i z roku na rok rośnie tempo powstawania stacji ładowania samochodów elektrycznych. Najwięcej takich ładowarek znajduje się w dużych miastach, wiele osób rozważa także budowę domowych stacji ładowania.

Korzyści z posiadania samochodu elektrycznego

Pakiet korzyści dla osób kupujących samochody elektryczne jest niemały, jest to między innymi:

  • dofinansowanie zakupu auta,
  • możliwość poruszania się bus pasem,
  • darmowe parkowanie w strefach płatnego parkowania w wielu miejscach w całym kraju,
  • możliwość ładowania samochodu w bezpłatnych stacjach ładowania samochodów elektrycznych.

Dużym atutem samochodów elektrycznych oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne jest także wysoki komfort jazdy w ciszy, a także osiągi silnika podobne do samochodów sportowych. Niewątpliwą zaletą są również niskie koszty eksploatacji.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – rodzaje

stacje ładowania samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych ze względu na ich przeznaczenie można podzielić na przeznaczone do:

 – użytku domowego,

 – wykorzystywania publicznego.

Ładowarki przeznaczone do zasilania publicznego charakteryzują się z reguły wyższą mocą i krótszym czasem ładowania. Znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w centrach handlowych, przy autostradach i większych parkingach. Stacje ładowania samochodów elektrycznych przeznaczone do ładowania w domu są z reguły o wiele wolniejsze, ponieważ w domu samochód może być ładowany przez całą noc. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest dopasowanie mocy stacji do mocy ładowarki zamontowanej w samochodzie. Nawet kiedy moc, jaką mają stacje ładowania samochodów elektrycznych, będzie wyższa niż ładowarki samochodowej, proces ładowania nie będzie przebiegał szybciej. Szukając stacji ładowania do domu, warto zdecydować się na model wyposażony w gniazdo, stacja zaopatrzona  w fabryczny kabel umożliwia podłączenie samochodu tylko z jednym rodzajem wtyczki. Stacja ładowania wyposażona w gniazdko umożliwia podłączenie dowolnego rodzaju samochodu elektrycznego, wystarczy użyć pasującego kabla.