Segregatory są jednym z najczęściej kupowanych artykułów biurowych. Są bardzo praktyczne, więc często korzysta się z nich także w domach. Pomiędzy poszczególnymi modelami jest jednak sporo różnic. Na czym one polegają? Co warto wiedzieć o różnych modelach segregatorów?

Format

Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się format segregatorów. Jest on podawany w takich samych oznaczeniach jak format papieru, czyli np. A4, A5 czy A6. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku oznaczenie to dotyczy wielkości papieru, jaki można wpinać do segregatora, a nie jego samego. Jego okładki będą trochę większe niż same kartki po to, by zapewnić im bezpieczeństwo i ochronić je przed ewentualnym pognieceniem.

Grubość

W przypadku segregatorów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich grubość. To właśnie ona ma bezpośredni wpływ na to, ile kartek zmieści się wewnątrz. Grubość ta mierzona jest w szerokości grzbietu i podawana jest najczęściej w centymetrach. Zwykle, im większa grubość, tym droższy produkt.

segregatory

Ilość ringów

W każdym segregatorze znajdują się ringi, czyli stalowe kółka, które są przewlekane przez otwory w kartkach. Ich ilość ma ogromne znaczenie dla tego, jaki dziurkacz będzie potrzebny do przygotowywania dokumentów. Standardowo wykorzystywane są takie na dwa otwory, ale koszulki na dokumenty oraz gotowe bloczki z dziurkowanym papierem często mają cztery, sześć lub nawet osiem otworów. Dzięki nim każda kartka jest jeszcze mocniej połączona z okładką, a ryzyko jej wypadnięcia jest minimalizowane. Warto jednak pamiętać, że z racji tego, że dziurkacze z taką ilością otworów o odpowiednim rozstawie są rzadkością, to dużo lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest szukanie segregatorów ze wspomnianymi już standardowymi dwoma ringami. Je też najłatwiej jest zamykać i otwierać, co jest dużym udogodnieniem.