Osoby chcące oszczędzać na codziennym korzystaniu z prądu powinny zapoznać się z pojęciem efektywności energetycznej. Wiąże się ono z dążeniem do zużywania jak najmniejszej ilości energii. Podpowiadamy, jak zwiększyć efektywność energetyczną w swoim domu.

Efektywność energetyczna – definicja

Najprościej rzecz ujmując efektywność energetyczna to oszczędzanie energii polegające na optymalizacji jej zużycia. Wbrew błędnemu przekonaniu nie wiąże się to z koniecznością odmawiania sobie podstawowych wygód, takich jak ogrzewanie mieszkania lub korzystanie z piekarnika elektrycznego. W związku z naciskiem na dbałość o środowisko naturalne świadomość konsumentów na temat efektywności energetycznej wzrasta w szybki tempie. Dostosowywanie się do założeń omawianego terminu bywa długotrwałe, jednak efekt końcowy w postaci znacznych oszczędności rozwiewa wątpliwości, co ich słuszności.

Jak poprawić efektywność energetyczną?

efektywność energetyczna

Duża część wydatków energie wiąże się z koniecznością ogrzewania domów i mieszkań. Dlatego proces poprawy efektywności energetycznej należy zacząć od zmniejszania kosztów z tym związanych. Można to osiągnąć poprzez uszczelnianie okien oraz drzwi, co zmniejsza dopływ zimnego powietrza. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i zapewnić pomieszczeniom odpowiednią wentylacje. Kolejną kwestią jest zwracanie uwagi na etykiety określające klasę efektywności energetycznej, które muszą być umieszczone przez producentów urządzeń pobierających prąd. Najlepiej kupować sprzęty oznaczone literą A, która oznacza najmniejsze zużycie energii. Urządzenia oznaczone literami F i G pożerają duże ilości prądu. Jest to szczególnie ważne przypadku sprzętów RTV i AGD, które są używane na bieżąco, mogą to być między innymi: lodówki, pralki oraz odkurzacze. Systematyczna wymiana urządzeń na te cechują się wysoką efektywnością energetyczną przynosi wymierne korzyści. Dzięki takiemu postępowaniu rachunki za prąd nie będą już tak obciążały domowego budżetu.