Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne od dawna nie wzbudzają zbędnych emocji. Ogromna konkurencja w sektorze fotowoltaicznym, a także stale rosnąca świadomość ekologiczna i znacznie korzystniejsze ustawodawstwo związane z OZE sprawiają, że niemal każdy może się stać właścicielem przydomowej elektrowni słonecznej. Czy zatem energia słoneczna to odpowiedź na pytanie o tani prąd? 

Zalety fotowoltaiki

Elektrownie słoneczne mają mnóstwo zalet, co jednak nie oznacza, że są pozbawione wad.  Argumenty ekonomiczne, które przemawiają za fotowoltaiką to między innymi redukcja rachunków za prąd, a także uniezależnienie od paliw kopalnych, które zgodnie z naukowymi prognozami są już na wyczerpaniu. Takie rozwiązanie jest też korzystne ze względów środowiskowych. Energia słoneczna nie przyczynia się do zwiększonej emisji dwutlenku węgla, który odpowiada na stopniowe ocieplanie się klimatu. Nic zatem dziwnego, że prąd pochodzący z takiego źródła jest szczególnie ceniony przez organizacje ekologiczne. Więcej informacji o energii słonecznej znajdziesz w artykule https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety.

energia słoneczna

Gdzie powstaje energia elektryczna ze słońca?

Pozyskanie energii elektrycznej pochodzącej ze słońca to proces, który odbywa się etapami. Jak zatem działa fotowoltaika? Podstawowy element każdej instalacji to ogniwa fotowoltaiczne. Aby mogły wytwarzać energię, łączy się je w tak zwane moduły fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. To właśnie dzięki niemu energia słoneczna zostaje przekształcona w stały prąd. Ogniwa stanowią układy zbudowane z materiałów półprzewodnikowych, które przewodzą ładunek elektryczny tylko w wyniku działania określonych czynników, takich jak:

  • temperatura,
  • promieniowanie słoneczne. 

Do produkcji ogniw fotowoltaicznych zazwyczaj wykorzystuje się krzem. Grupa modułów, która zasila jeden falownik, tworzy tak zwany panel fotowoltaiczny. Element, który z kolei pozwala na zamontowanie paneli na poziomie gruntu lub na dachu budynku to konstrukcja wsporcza, która jednocześnie zapewnia całemu układowi pełną stabilność.