Mimo tego, iż samochody elektryczne w oczach wielu osób są projektem przyszłości, to nie da się nie zauważyć, że także w naszym kraju stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz bardziej widoczne. Wiąże się to przede wszystkim z ich stale rosnącą liczbą oraz pozytywnym marketingiem wpływającym na świadomość ludzi. Ile takich stacji jest już dostępnych w naszym kraju i jak z nich korzystać? Zapraszamy do dalszej lektury tego wpisu.

Ile stacji ładowania samochodów elektrycznych jest w Polsce?

Mimo iż w oczach sprzedawców pojazdów elektrycznych liczba ta z pewnością nie jest jeszcze satysfakcjonująca, to na ten moment po ulicach naszego kraju porusza się nieco ponad 27 tys. takich samochodów. Wciąż rosnąca liczba tych aut wiąże się oczywiście z koniecznością stawiania nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych, których w tej chwili dostępnych w naszym kraju jest już ponad 1,5 tys. Nie da się jednak nie zauważyć, że większość z nich dostępna jest raczej w zachodniej części naszego kraju. Takie rozmieszczenie stacji jest jednak odpowiedzią na zapotrzebowanie. Warto zaznaczyć także, że tylko ok. 30% stacji oferuje ładowarki szybkie, które umożliwiają naładowanie pojazdu w 30 min. W przypadku pozostałych punktów, czas ładowania wynosi ponad 2h.

Jak naładować auto na stacji ładowania samochodów elektrycznych?

stacja ładowania samochodów elektrycznych

Część potencjalnych posiadaczy elektrycznego pojazdu zastanawia się zapewne w jaki sposób się je ładuje. Otóż, punkty ładowanie samochodów elektrycznych wyposażone są w specjalne ładowarki, które należy jedynie wpiąć w odpowiednie miejsce odpowiadające wlewowi do baku w aucie spalinowym. Jak już wspominaliśmy, niektóre stacje ładowania samochodów elektrycznych (przykład: tutaj) oferują bardzo szybkie ładowanie, inne jednak nieco wolniejsze. Dobre wieści są natomiast takie, że podczas ładowania nie musimy bezczynnie przyglądać się temu procesowi – nic złego nie może się bowiem naszemu autu przytrafić, dlatego spokojnie można podczas wtedy udać się na zakupy czy obiad.