Kalka została wynaleziona już w 1806 roku przez Anglika Ralpha Wedgewooda. Jest artykułem papierniczym wykorzystywanym do pracy w wielu zawodach, gdzie wykorzystywany jest rysunek techniczny. Dzięki temu możliwe jest tworzenie na raz kilku kopii np. sporządzonego projektu. Jakie są rodzaje kalki oraz jak używać popularnej kalki kreślarskiej? Przeczytaj nasz artykuł. 

Jakie są rodzaje kalki?

Wyróżnia się kilka rodzajów kalki. Jedną z najpopularniejszych jest kalka ołówkowa czy kreślarska, która służy do tworzenia kopii pod wpływem nacisku długopisu lub ołówka, wykorzystywana jest w pracy nie tylko architektów, ale także na poczcie, w banku czy w innych instytucjach. Istnieje również kalka maszynowa, którą stosuje się w maszynach do pisania. W sprzedaży są także kalki pergaminowe, ceramiczne i transferowe. Kalki są bardzo popularnym artykułem biurowym bez, którego niemożliwe byłoby dokonywanie kopii ręcznej dokumentacji, a szczególnie rysunków. Kalki dostępne są do kupienia w sklepie Biurwa.

Jak używać kalki kreślarskiej? 

Kalka kreślarska, czyli wynalazek z XVIII wieku jest najczęściej biała, wręcz przezroczysta i bardzo cienka. Chcąc stworzyć kopie jakiegoś dokumentu czy rysunku, należy umieścić kalkę pomiędzy dwiema kartkami. Jedna z nich (górna) służy do pisania czy rysowania, natomiast druga (dolna) znajdująca się pod kalką służy do zapisywania kopii. Pod wpływem nacisku podczas pisania na długopis czy ołówek, na klace pojawia się trwałe osadzenie atramentu. Dzięki temu powstaje kopia dokumentu.