Aby wybrać dobry papier biurowy, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego grubość, gramaturę i klasę, ale również na kilka innych kluczowych elementów. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że olbrzymią rolę odgrywa nieprzezroczystość ryzy papieru biurowego oraz gładkość.

Nieprzezroczystość papieru – co trzeba wiedzieć?

Nieprzezroczystość najprościej rzecz mówiąc, uzależniona jest w dużej mierze od struktury papieru biurowego oraz od ilości włókien. Jak powszechnie wiadomo, papier biurowy o niskiej nieprzezroczystości pochłania zdecydowanie więcej światła od papieru, który może pochwalić się jej wyższym wskaźnikiem. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ryza papieru biurowego o niskiej nieprzezroczystości może przebijać druk z jednej strony kartki na drugi. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy trzeba zadrukować kartkę z obu stron. Producenci podają nieprzezroczystość w procentach, dzięki czemu łatwo jest porównać dostępne na rynku ryzy papieru.

Gładkość papieru od a do z

Jeżeli chodzi o gładkość papieru, to element ten ma olbrzymi wpływ na jakość wydruków. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że im gładsza jest ryza papieru biurowego, tym na wierniejsze odwzorowanie kolorów można liczyć. Na gładkim papierze zdecydowanie łatwiej jest zauważyć detale i co najważniejsze, można uzyskać lepszy kontrast. Parametr ten ma olbrzymie znaczenie nie tylko przy wyborze papieru biurowego, ale również przy wyborze papieru fotograficznego. Popularne papiery do drukarek są bardzo często powlekane specjalnymi powłokami, które mają pozytywny wpływ również na powyżej opisaną nieprzezroczystość.